Dalekie podróże to ogromna przyjemność! Ale czasem towarzyszy im lekki stres: a co jeśli stracę aparat, zgubię portfel..? Oto kilka naszych sprawdzonych metod na zabezpieczenie pieniędzy w podróży!
Separacja to podstawa
Na czas podróży gotówka i karty płatnicze muszą się ze sobą rozstać. W przypadku kradzieży lub roztargnienia stracisz tylko jedno. Jak najlepiej je odseparować? Patrz punkt 2 :)
Schowek w cenie
Część pieniędzy, karty i dokumenty dobrze jest schować w miejscu, które nie będzie oczywiste dla otoczenia. Płaska saszetka pod bluzką, pasek z miejscem na pieniądze, naszyta od wewnątrz kieszeń w koszuli czy spodniach... ogranicza Cię tylko wyobraźnia!
Biedak pod obserwacją
W portmonetce czy biodrówce trzymaj tylko niewielką ilość gotówki i to z tej puli płać w miejscach publicznych. Resztę schowaj w sekretnym schowku.
Antyperspirant nie wystarczy
Wilgoć to poważne zagrożenie dla naszych dokumentów i sprzętu. Zadbaj o to, by Twoje portfele i etui były wodoodporne. Pamiętaj też, że nie chodzi tu tylko o ochronę przed deszczem, ale również naszym potem!
Prawie jak miejscowy
Podróżując postarajmy się nie wyróżniać za bardzo – czy to swoim strojem, czy bogactwem. Wtopienie się w tłum nie jest proste, ale szanując miejscowy kod kultury i zwyczaje będzie nam łatwiej.
Archaiczny sprzęt
Czasem nasz sprzęt – nowoczesny i drogi – może wyróżnić nas z otoczenia. Wartościowy sprzęt, który nie jest nam niezbędny w podróży, lepiej więc zostawić w domu. Jeśli już musimy go zabrać, postarajmy się go „zamaskować” - stary połatany pokrowiec na laptop, spracowany pasek od aparatu czy taśma izolacyjna naklejona w strategicznym miejscu powinny pomóc.
Strachliwy wygrywa
Gdy jednak mimo wszelkich kroków ostrożności staniemy oko w oko z rabusiem? Lepiej nie zgrywać bohatera i oddać kosztowności – w końcu nasze zdrowie i życie jest o wiele cenniejsze niż aparat czy komórka.
Masz ważną wiadomość
Ksero idzie do lamusa. Ważne w podróży dokumenty i informacje, takie jak paszport, bilety czy numer telefonu do naszego banku skanujemy (lub fotografujemy) przed wyjazdem i przesyłamy e-mailem na własny adres lub umieszczamy na bezpiecznej chmurze. Wystarczy dostęp do internetu by odzyskać ważne dla nas informacje.
Zdrowie też kosztuje
Leczenie w krajach Trzeciego Świata jest bardzo drogie, dlatego przed podróżą warto zadbać o odpowiednie zaszczepienie i ubezpieczenie. Standardowe ubezpieczenie często nie obejmuje chorób przewlekłych, wtedy trzeba pomyśleć o dodatkowym pakiecie. Więcej informacji o tym gdzie i na co się szczepić znajdziecie na portalu http://szczepieniadlapodrozujacych.pl/
Nie daj się nabrać
Jeśli oferta naganiacza z dworca czy ulicy wydaje się zbyt atrakcyjna cenowo, żeby była prawdziwa – zapewne tak jest. Staraj się też sprawdzać wiarygodność biur podróży i agencji z których korzystasz. W szczególności dokładnie sprawdź jakie świadczenia są zawarte w cenie, a co jest płatne dodatkowo.