Dokąd jechać w lutym? Poznaj nasze propozycje na podróż »
Jest tylko relaks

Kuba – wakacje w kraju rajskich plaż, rumu i klasycznych samochodów

26 września 2024
Karaibska wyspa znana Europejczykom głównie z kina oraz literatury fascynuje i przyciąga miłośników dalekich podróży. Zmagające się z trudnościami ekonomicznymi, nieco odizolowane od zachodniego świata państwo przez jednych jest uważane za raj na Ziemi, inni twierdzą, że wolą się tam nie zapuszczać. Z pewnością jest to intrygujący zakątek świata, który warto odwiedzić choć raz, by wyrobić sobie o nim własne zdanie. Jak przygotować się do wycieczki na Kubę? Kiedy najlepiej tam jechać? Jakich formalności dopełnić? Jaka jest waluta na Kubie i jak korzystać tam z internetu? Dowiedz się więcej.

Położenie, przyroda, ukształtowanie terenu

Republika Kuby to kraj zlokalizowany na wyspie Kuba i na otaczających ją wysepkach. Jest największym pod względem powierzchni krajem na Karaibach, zaś jej stolica to Hawana – portowe miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy. Z uwagi na to, iż przez kilkaset lat Kuba była hiszpańską kolonią, powszechnie używanym, a także urzędowym językiem jest hiszpański. W większych miastach dogadamy się również po angielsku.

Urozmaicony teren, malownicze wybrzeża oraz występujące tu ciekawe gatunki roślin i zwierząt sprawiają, że wyjazd na Kubę to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Większą część powierzchni kraju zajmują niziny, jednak na wschodzie wznoszą się góry, których najwyższy szczyt liczy blisko 2000 m n.p.m. Znajdziemy tu też niewysokie pasma górskie, takie jak Kordyliera Guaniguanico. Spośród flory na Kubie możemy zaobserwować m.in.:

  • rośliny typowe dla lasów tropikalnych,
  • zarośla kserofityczne (sucholubne),
  • rozmaite palmy,
  • sosny karaibskie.

Jeśli chodzi o faunę, dominują liczne gatunki ptaków, w tym będący endemitem najmniejszy ptak świata – koliber pszczeli. Spotkamy tu też nietoperze, rozmaite papugi, krokodyle, jaszczurki, a w wodach opływających wyspę – manaty. Planując wakacje na Kubie, warto wiedzieć, że niebezpieczne dla człowieka zwierzęta są tu rzadkością (m.in. w ogóle nie napotkamy jadowitych węży).

Kuba – pogoda i klimat, czyli kiedy się tam wybrać?

Na wyspie dominuje gorący klimat tropikalny, miejscami subtropikalny. Charakteryzuje się on wysoką temperaturą o każdej porze roku i dużą wilgotnością. Mniej więcej od maja do końca października mamy tu do czynienia z porą deszczową. Pora sucha przypada natomiast na okres od listopada do kwietnia, kiedy to pogoda jest relatywnie stabilna, a upały – z uwagi na niższą wilgotność – są mniej dokuczliwe.

Wydaje się zatem, że najlepszy czas na wyjazd na Kubę to miesiące, podczas których w Polsce jest zima i wczesna wiosna. Styczeń, luty i początek marca to okres idealny dla osób lubiących pogodę słoneczną, suchą, ale nie zbyt upalną. Słupki rtęci na Kubie za dnia pokazują wówczas temperaturę w okolicach 25–27°C, nocą zaś ok. 18°C. Podróżnicy preferujący pogodę rodem z tropików – ulewy, parne powietrze i temperaturę powyżej 30°C – na wyjazd powinni wybrać lipiec, sierpień lub wrzesień.

Warto pamiętać, że niezależnie od pory roku, do bagażu powinno się zapakować krem z wysokim filtrem, nakrycie chroniące głowę przed słońcem i przewiewne ubrania. W okresie letnim przyda się też lekki płaszcz przeciwdeszczowy.

Wycieczka na Kubę – co warto zobaczyć?

Kuba jest krajem niezwykle ciekawym i trudno wybrać zaledwie kilka miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Podczas wycieczek organizowanych przez Kiribati Club staramy się planować trasy w taki sposób, by uczestnicy wycieczki zobaczyli i doświadczyli tak wiele, jak się da. Niezależnie od tego, czy chodzi o dwutygodniową wyprawę z pilotem, czy wyjazdy na zamówienie, robimy wszystko, żeby nasi klienci przeżyli jak najwięcej. (Czy nam się to udaje? Warto sprawdzić opinie uczestników!) Gdzie się udać i co obejrzeć, spędzając wakacje na Kubie?

Hawana

Stolica Kuby to miejsce, w którym obowiązkowo trzeba się zatrzymać choć na kilka godzin. W czasie naszych wypraw (m.in. Hawana i Cayo Santa Maria) można tu spędzić aż trzy dni! Miasto urzeka kolonialną zabudową i zabytkami takimi jak choćby Gran Teatro de La Habana czy budynek Kapitolu Kuby. W Hawanie warto też przespacerować się śladami Ernesta Hemingwaya, skosztować rumu w jednym z lokalnych barów, przejechać się zabytkowym samochodem i posłuchać muzyków występujących wzdłuż nadmorskiego bulwaru.

Vinales

To malownicze miasteczko, którego okolica słynie głównie z plantacji tytoniu – ale nie tylko. Spędzając wakacje na Kubie, w Vinales warto też odwiedzić ogród botaniczny i Muzeum Miejskie lub odbyć rejs podziemną rzeką w Cueva de los Indios.

Cayo Santa Maria

Jest to przepiękna wyspa na północnym wybrzeżu Kuby. Można poczuć się tam dosłownie jak w raju! Znajdziemy tam plaże o niezwykle jasnym piasku, luksusowe hotele i czystą wodę zachęcającą do pływania i nurkowania.

Trynidad

Odwiedzając Kubę, warto także spędzić nieco czasu w Trynidadzie (taką możliwość daje nasza wycieczka Prawdziwa Kuba). Miasteczko urzeka starówką w kolonialnym stylu (wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO) oraz uliczkami tętniącymi po zachodzie słońca muzyką, tańcem i śmiechem. Nie napić się w Trynidadzie rumu wyrabianego z lokalnej trzciny cukrowej to grzech!

Kuba – waluta, szczepienia, dokumenty, internet

Przygotowując się do wyjazdu na Kubę, należy dopełnić kilka formalności i zapoznać się z praktycznymi wskazówkami, aby wycieczka upłynęła bez niemiłych niespodzianek. O czym warto pamiętać?

  1. Najważniejsze są dokumenty. Obywatele Polski, którzy chcą wyjechać na Kubę, są zobowiązani posiadać paszport (minimalna ważność to 3 miesiące) oraz wizę lub tzw. kartę turysty. Obecnie dużym ułatwieniem jest możliwość wyrobienia wizy elektronicznej.
  2. Jeśli chodzi o ubezpieczenie podróżne, to wyjeżdżając z Kiribati Club nie trzeba się nim kłopotać – jest zawarte w cenie wyprawy. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami, wśród których znajdują się także warunki ubezpieczenia. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
  3. Obowiązującą na Kubie walutą jest peso kubańskie (CUP), nie warto jednak kupować jej w Polsce. Najlepiej zabrać ze sobą euro lub ewentualnie dolary amerykańskie i wymieniać pieniądze na miejscu.
  4. Dostęp do internetu bywa utrudniony w małych miasteczkach, jednak w większych miastach nie powinno być problemu z dostępem do sieci Wi-Fi. Najbardziej opłacalną opcją jest zakupienie kubańskiej karty telefonicznej lub kart doładowujących.
  5. Na Kubie należy przestrzegać zasad higieny typowych dla krajów tropikalnych – często myć ręce, nie spożywać jedzenia z niepewnych źródeł i pić wodę wyłącznie z fabrycznie zamkniętych butelek. Przed wjazdem nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Zaleca się jednak przyjąć szczepionki na WZW A i B, dengę, dur brzuszny i wściekliznę.

Pojedź z nami na Kubę:

CYGARO Z HEMINGWAYEM: SLOW TRAVEL NA KUBIE