Dokąd jechać w lutym? Poznaj nasze propozycje na podróż »

Płaskowyż Hardangervidda

20 września 2022
Gdzie znajduje się największy górski płaskowyż w Europie? Wielbiciele Norwegii na pewno nie będą mieli trudności z odpowiedzią. Ten położony 200 km na zachód od Oslo płaskowyż, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Norwegii.

Na płaskowyżu Hardangervidda powstał park narodowy, który obejmuje ponad jedną trzecią jego powierzchni a pozostały obszar stanowi rezerwat przyrody. Powstał on w celu ochrony reniferów, gdyż właśnie tutaj żyją największe stada dzikich reniferów w Europie. Ich liczebność szacowana jest na 9000 osobników. Zwierzęta te w ciągu roku migrują w poszukiwaniu pastwisk, dlatego potrzebna jest im duża przestrzeń.

Ludzie przywędrowali tutaj za reniferami po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia. Wykopaliska wskazują, że w epoce kamiennej czyli 6000 lat p.n.e. urządzali połowy na te zwierzęta. Wydawałoby się przestrzeń górskiego płaskowyżu jest nieskończona i jest w tym dużo prawdy. Jego obszar to aż 8500 km², co stanowi ponad połowę powierzchni województwa małopolskiego.

Teren płaskowyżu jest bezdrzewny, ale monotonię przełamują jeziora, torfowiska, rzeki, strumienie oraz wodospady. Krajobrazy poszczególnych części różnią się między sobą. Część wschodnią to głównie skały oraz wrzosowiska, które tworzą iście księżycową scenerię. Część zachodnia jest z kolei bardziej zielona. W północno-zachodniej części płaskowyżu leży jeden z największych norweskich lodowców, Hardangerjøkulen. Najwyższy szczyt Hårteigen (1690 m n.p.m.), który ma charakterystyczny kształt kapelusza, jest widoczny z większości płaskowyżu. Panuje tu klimat subpolarny, dlatego można spotkać arktyczną florę i faunę reprezentowaną przez lisa polarnego czy sowę śnieżną.

Jedną z atrakcji tego miejsca jest Trolltunga czyli Język Trolla. Jest to wisząca skała wznosząca się 700 metrów nad tafle jeziora, która swoim kształtem rzeczywiście przypomina wystawiony język wielkiego trolla. Roztaczają się stamtąd niezwykłe widoki, ale hitem i tak są zdjęcia na krawędzi skały. Równie popularny jest wodospad Vøringsfossen o wysokości 182 metrów, z których 145 metrów to długość samej ściany wody.

Płaskowyż Hardangervidda to miejsce dla ludzi lubiących aktywnie spędzać czas. Rolad Amundsen i Fridtjof Nansen a także Marek Kamieński przygotowywali się tutaj do swoich wielkich wypraw. Teren to prawdziwe eldorado dla miłośników pieszych wędrówek, jazdy na rowerze oraz wędkarzy, ale także dla wszystkich miłośników piękna natury.