Dokąd jechać w lutym? Poznaj nasze propozycje na podróż »
Blisko natury

Wyjazd do Indonezji – czy warto?

23 września 2024
Ci, którzy marzą o podróży życia, często biorą pod uwagę wyjazd do Indonezji. Wcale nas to nie dziwi! To największy kraj wyspiarski na świecie zlokalizowany pomiędzy Oceanami Spokojnym i Indyjskim. Indonezja jest bardzo urozmaicona etnicznie, językowo i religijnie, a mimo to silnie zjednoczona przez czasy oporu wobec kolonializmu. Egzotyczna przyroda i nieziemskie krajobrazy sprawiają, że chętnie odwiedzają ją turyści z całego świata. Zastanawiasz się, czy warto wybrać się w podróż do Indonezji? Przeczytaj nasz wpis!

Indonezja – stolica, waluta, lot, lokalny czas

Stolicą Indonezji jest zlokalizowana na wyspie Jawa Dżakarta. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pod względem liczebności jest ona drugą aglomeracją świata (ponad 31,5 mln mieszkańców). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że lecąc na Bali lub inną wyspę, będziesz się przesiadać właśnie na lotnisku w Dżakarcie (z Polski nie ma obecnie bezpośrednich połączeń). Ile trwa podróż do Indonezji? Na lot musisz zarezerwować co najmniej 17 godzin, czasami kilka godzin więcej – to zależy przede wszystkim od liczby przesiadek i czasu oczekiwania na lotniskach.

Obowiązująca waluta w Indonezji to rupia (1 PLN = ok. 4100 IDR w 2024 roku). W użyciu są monety o wartości 25, 50, 100, 500 i 1000 IDR oraz banknoty 100, 500, 1000, 5000, 10000, 20000 oraz 50000 IDR.

W większych miastach bez problemu zapłacisz kartą i znajdziesz bankomat, by wypłacić z niego gotówkę. Nieco inaczej wygląda życie na małych wyspach  – w tej mniej skomercjalizowanej części Indonezji zapłacisz głównie gotówką, ponieważ niewiele punktów posiada czytniki kart. Ile pieniędzy ze sobą zabrać? Indonezja nie jest drogim krajem. Wynajem skutera na dzień to około 70000 IDR, obiad w warungu (lokalny street food) – 25000 IDR, a duża butelka wody – 7000 IDR.

Jeśli chodzi o czas w Indonezji, łatwo go policzyć w ten sposób:

  • podczas letniego czasu polskiego wystarczy dodać 6 godzin,
  • w czasie zimowym należy dodać 7 godzin.

Wynika to z tego, że w Indonezji nie obowiązuje zmiana czasu.

Kiedy warto lecieć do Indonezji?

Indonezja jest rozległym krajem, dlatego zawsze warto sprawdzać prognozę pogody dla konkretnej wyspy. W większości panuje tu klimat równikowy wilgotny. Można przyjąć, że pora sucha, najlepsza do zwiedzania wysp, przypada na okres od maja do września, a deszczowa – od października do kwietnia. Choć w porze suchej również mogą zdarzyć się deszcze, to zazwyczaj są one jednak krótkie i intensywne, a wysokie temperatury sprawiają, że zmoknięcie nie jest aż tak uciążliwe.

Co zobaczyć w Indonezji? Wyspa Bali

Wycieczka do Indonezji to dla wielu osób niezapomniana podróż – często wręcz wyprawa życia. Ten kraj robi ogromne wrażenie na Europejczykach. Równikowa roślinność zadziwia każdego dnia, a lokalna fauna kojarzy się z prawdziwą egzotyką. Perełką Indonezji jest niewątpliwie wyspa Bali. Wyprawa na Bali to ciekawe doświadczenie. Chociaż Indonezja jest głównie krajem muzułmańskim, na Bali muzułmanie stanowią kilkuprocentową mniejszość. Tu wyznaje się głównie hinduizm balijski, który odgrywa ogromną rolę w codziennym życiu, obrzędach, muzyce, tańcu i ornamentyce.

Najczęściej fotografowanym obiektem na Bali jest niewątpliwie świątynia Tanah Lot, do której „suchą nogą” da się dość wyłącznie w czasie odpływów. Przez większość czasu wokół wysepki, na której się ona znajduje, rozbijają się fale, tworząc majestatyczny, wręcz filmowy widok. Bali słynie też z soczyście zielonych tarasów ryżowych, a ostatnimi czasy z wysokich „instagramowych” huśtawek nad nimi. Na Bali warto także skusić się na słynną Kopi Luwak, jedną z najdroższych kaw świata. Do uzyskania wyjątkowego smaku ziaren wykorzystuje się układ trawienny cywet – popularnych lokalnych zwierząt.

Podczas wycieczki na Bali nie można ominąć Ubud, kulturalnej stolicy wyspy. Tu warto odwiedzić Pałac Królewski oraz zobaczyć spektakl lokalnego tańca kecak – charakterystycznego dla wyspy. Z Ubud z kolei można wybrać się w stronę gór, by zwiedzić świątynię na wodzie – Ulun Danu Beratan i potężny wodospad Nungnung.

Kolejną atrakcją na Bali jest wulkan Gunung Batur. Warto wspiąć się na jego szczyt (z lokalnym przewodnikiem), by zachwycić się panoramą, jaka się z niego roztacza. Ci, którzy nie przepadają za trekkingiem, mogą zrelaksować się w kompleksie basenów termalnych przy Jeziorze Danau Batur. Widok z basenów tylko w niewielkim stopniu ustępuje temu ze szczytu wulkanu.

Wycieczka na Bali to też możliwość zobaczenia pięknych, dziewiczych plaż, wspaniałych nurkowisk i miejsc do snorkelingu. Zdecydowanie warto się tam wybrać, by skosztować lokalnej kuchni (w tym dostępnego w każdym warungu ryżu z warzywami i jajkiem: nasi goreng) oraz egzotycznych owoców.

Wycieczka na Bali – wymiar duchowy

Bali jest mekką miłośników slow travel, którzy podczas urlopu chcą przede wszystkim zadbać o spokój ducha. Wielu z nich wybiera podróż na Bali z jogą, by zwiedzanie połączyć z praktyką, masażem ajurwedyjskim, kontemplacją w świątyniach czy rytuałami oczyszczenia. Podczas tego typu podróży uczestnicy mają więcej do czynienia z prawdziwym życiem na Bali: mieszkają u Balijczyków, poznają pracę na balijskiej wsi, często biorą też udział w lokalnych ceremoniach. Nasze biuro również organizuje tego typu wyjazdy – sprawdź, jak znakomite opinie zbierają!

Poznaj inne wyspy Indonezji

Wielu podróżników patrzy na Indonezję właśnie przez pryzmat Bali, chociaż, jak już wspomniano, różni się ona od reszty kraju pod wieloma względami. Warto więc zwiedzić również inne wyspy Indonezji, by zobaczyć szerszą perspektywę.

Jedną z wizytówek Indonezji jest niewątpliwie wyspa Sumatra i Park Narodowy Tanjung Puting, a przede wszystkim zamieszkujące go słynne orangutany. Tu zobaczysz je w naturalnym środowisku lub też w jednym z miejsc, w których są dokarmiane. Podczas wizyty z pewnością zauważysz też inne człekokształtne: makaki i nosacze sundajskie.

Z Sumatry warto ruszyć na Jawę, a dokładnie do Surabai, by wejść na dymiący wulkan Bromo. Z niego możesz podziwiać inny aktywny wulkan – Semeru. Na pobliskim wulkanie Ijen spotkasz pracowników „najgorszego zawodu świata”, czyli wydobywców siarki z dna krateru.

Jeśli będziesz na Bali, wybierz się na wyspę Flores do Parku Narodowego Komodo. Tu zobaczysz nie tylko manaty, żółwie i piękne rafy koralowe, ale też słynne „smoki z Komodo”, czyli tutejsze warany. Obok znajduje się wyspa Komodo, na której być może uda Ci się zaobserwować, jak warany polują na bawoły błotne czy dzikie świnie. Stąd z kolei warto popłynąć na wyspę Padar, by zachwycić się trzema plażami w kształcie półksiężyców.

Co zabrać do Indonezji?

Jeśli planujesz plażowanie, w Indonezji wystarczą Ci szorty, kilka koszulek i kostium kąpielowy (a także obowiązkowo krem z filtrem, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne). Jeśli jednak chcesz zwiedzać, pamiętaj, by w świątyniach zakryć ramiona i kolana. W pierwszych dniach pobytu warto kupić na tę okazję sarong, czyli piękną kolorową chustę, którą zawsze warto mieć przy sobie w plecaku. Na wycieczki na wulkan i w góry włóż solidne obuwie (oraz cieplejsze okrycie wierzchnie). Na wyjazd weź ze sobą cienkie i przewiewne ubrania. W Indonezji zaskoczy Cię nie tylko wysoka temperatura, ale też duża wilgotność powietrza.

Czy warto polecieć do Indonezji? Zdecydowanie tak. Znajdziesz tu wszystko, co kryje się pod słowem „egzotyka”, a przy tym możesz liczyć na doskonałą organizację usług turystycznych. Szukasz zorganizowanej wycieczki z zaufanym biurem podróży? Skontaktuj się z nami!

Dołącz do naszych wypraw do Indonezji:

NA WYSPACH INDONEZJI

POWRÓT DO SIEBIE: SLOW TRAVEL Z JOGĄ NA BALI

ŚWIĘTA WODA BALI

DALEKO W INDONEZJI: PAPUA, CELEBES I OSTATNI RAJ NA ZIEMI - RAJA AMPAT

NOWA GWINEA: DWA OBLICZA PAPUI - FESTIWAL GOROKA I CUDOWNE RAJA AMPAT