Terminy i ceny
- termincena
- termin:01.08 - 19.08.2025cena:4 650 EUR + 1 000 PLNRezerwuję
- termin:06.11 - 24.11.2025cena:4 650 EUR + 1 000 PLNRezerwuję
Ta wyprawa do Namibii to przygoda w formie kameralnego roadtripu. Będziemy podziwiać harmonijne krajobrazy pustyni Namib i Dead Valley, zobaczymy jeden z największych kanionów świata - Fish River Canyon, i poznamy historię kraju w mieście duchów Kolmanskop. Złapiemy oddech nad Oceanem Atlantyckim, by ruszyć w dalszą drogę - na spotkanie z oryginalną kulturą i dziedzictwem Namibii: odwiedzimy plemię Himba, wioski Herero oraz living museum ludu Damara. Po lekcji historii i kultury udamy się na prawdziwą lekcję biologii - obserwację dzikich zwierząt w Parku Narodowym Etosha.
Wylot z Polski do Windhoek w Namibii.
Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!
Przylot na międzynarodowe lotnisko Hosea Kutako w Namibii. Przejazd z lotniska do centrum stolicy - Windhoek; objazdowe zwiedzenie najważniejszych punktów miasta (stary dworzec, Christ Church, Parliament Garden).
Odebranie samochodów, wspólne zakupy jedzeniowe i wyjazd w stronę Fish River Canyon. Tego dnia mamy do przejechania długi dystans by jak najszybciej znaleźć się na południu Namibii, jednak po drodze zatrzymamy się na posiłek w Keetmanshoop - małym miasteczku farmerów. Jeśli czas pozwoli zjedziemy z trasy by zobaczyć Quiver Tree Forest. Po obiedzie powinniśmy być gotowi na dalszą drogę w stronę naszego campingu w pobliżu Fish River Canyon. Z radia będą płynąć afrykańskie rytmy, a i droga z olbrzymią przestrzenią dookoła da nam czas na przestawienie się z europejskiego pędu w afrykański luz. Fish River Canyon (Kanion Rzeki Rybnej) jest drugim co do wielkości kanionem na Świecie, największym na kontynencie afrykańskim.
Wieczorem będziecie mogli podziwiać Krzyż Południa na niebie.
Nasz camping wybraliśmy blisko bramy wjazdowej do parku, by rano mieć możliwość zrobienia cudownych zdjęć podczas wschodu słońca.
Po porannej wizycie w Kanionie udamy się do najstarszego miasta Namibii – Luderitz. Znajduje się tu port, leżący na jednym z najmniej przyjaznych wybrzeży Afryki. Trasę uatrakcyjnią nam dzikie konie w rejonie Aus, które lubią podchodzić do asfaltowej drogi zasypywanej fragmentami przez piasek pustyni. Na noc zatrzymamy się w guest house w Luderitz. Zobaczymy tam osiemnastowieczną niemiecką architekturę, zjemy pyszne owoce morze na kolację i będziemy mogli podziwiać szalejący ocean nocą (w tym rejonie dość silnie wieje, warto więc zaopatrzyć się w odpowiedni strój).
Po śniadaniu wykwaterowanie i zwiedzanie miasta duchów czyli Kolmanskop. Jeśli będziecie mieć szczęście może uda Wam się znaleźć diament ;) Legalnie będzie Wam trudno go wywieźć - tym bardziej warto odwiedzić muzeum, w którym można poznać metody przemytnicze stosowane w czasach świetności tego miasta. Następnie udamy się w rejon najpiękniejszej pustyni Afryki i najstarszej pustyni świata – Namib. Słynie ona z niezwykłego krajobrazu, wypełnionego zaskakującymi formami skalnymi, najwyższymi wydmami świata, a wszystko w przeróżnych odcieniach czerwieni.
Dalszy przejazd przez pustynię. Popołudniu dojeżdżamy na camping na obrzeżach pustyni Namib, wspólne grillowanie i wieczorne słuchanie afrykańskich opowieści. Przed zachodem słońca zwiedzimy kolejny kanion - Sesriem. Tym razem udamy się na spacer do jego koryta.
Wczesna pobudka i wjazd do Parku Narodowego Namib-Naukluft. Bramy otwierane są jeszcze przed świtem dlatego nie pośpimy za długo, ale poranną pobudkę wynagrodzi wyjątkowy wschód słońca w magicznej scenerii najstarszej pustyni świata. Przespacerujemy się wśród najwyższych wydm pustyni, w tym słynnej Dune 45. Wspólne śniadanie przygotujemy sobie w miejscu z przepięknymi widokami przy Dead Valley. Po południu przejazd w stronę wybrzeża do Swakopmund przez Kuiseb Pass z licznymi punktami widokowymi.
Dzień na odpoczynek, który każdy może wykorzystać w ulubiony dla siebie sposób - wylegując się na plaży i mocząc stopy w zimnym oceanie lub korzystając z możliwości odwiedzenia muzeum kamieni szlachetnych, oceanarium lub parku węży. Tego dnia będzie możliwość wykupienia fakultatywnie: rejsu po oceanie (koszt ok. 40 EUR), wyprawę w poszukiwaniu pustynnej „małej piątki” (koszt ok. 40 EUR) lub, dla zainteresowanych codziennym życiem miejscowych, można odbyć kulturalną wycieczkę po jednej z dzielnic Swakopmund. Wieczorem odwiedzimy znaną na wybrzeżu restaurację by spróbować tutejszych owoców morza.
Rano opuścimy miasto by przejechać drogami solnymi w okolicę Zatoki Henties, gdzie będziemy mogli podziwiać najbardziej kojarzony z wybrzeżem szkieletów wrak statku, a w mieście szubienice. Tego dnia zobaczymy również Cape Cross, który znany jest z kolonii uchatek oraz krzyży postawionych przez portugalskiego odkrywcę Diogo Cao. Pożegnamy ocean i udamy się szutrową drogą w stronę Spitzkoppe, gdzie w otoczeniu pięknych skał spędzimy popołudnie na campingu. Korzystając z lokalnych przewodników (Buszmenów) będzie można wybrać się na krótki trekking po górach by zobaczyć malowidła naskalne wykonane przez lud San (dla chętnych. koszt ok. 10 EUR). Wieczór przy ognisku.
Ruszamy w dalszą drogę pod osłoną chłodu poranka. W trakcie przejazdu zobaczymy pierwsze wioski ludu Herero. To dobra okazja do zakupu lokalnych wyrobów. Odwiedzając Twyfelfontein udamy się na wspólny spacer po górach do miejsca, które zasłynęło z rysunków naskalnych i zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Również tego dnia udamy się z wizytą do living museum ludu Damara, gdzie młode pokolenie przybliży nam dawne tradycje, śpiewy i tańce. Będzie to świetna okazja do wspólnych tańców w afrykańskich rytmach. Po południu udamy się na camping i wieczorne ognisko.
Ruszamy w drogę do największego miasta tego regionu - Opuwo, gdzie zapoznamy się z kultura tutejszych ludów. Zanim jednak tam dotrzemy przejedziemy przez olbrzymi rezerwat dzikich zwierząt. Trasę będziemy pokonywać spokojnie, gdyż może się zdarzyć, iż zebry lub żyrafy, korzystając z przywileju pierwszeństwa, wejdą nam na drogę. W zależności od chęci grupy, zrobimy postoje w lokalnych sklepikach. Malowniczą górzystą trasą dotrzemy do Opuwo - miasta, w którym mieszają się różne kultury, a widok kobiety Himba spacerującej z Herero po ulicy jest codziennością.
Odwiedzimy plemię Himba w ich wiosce nieopodal wodospadów Epupa. Będzie okazja do zawarcia ciekawych znajomości i kupienia Himbowego rękodzieła. Popołudniu udamy się na spacer po Górach Zebrowych. Wieczorem zrelaksujemy się na campingu przy szumie wodospadów.
Wczesnym rankiem opuścimy nasze miejsce noclegowe w sąsiedztwie rzeki Kunene i wzgórz Angoli, cofniemy się do Opuwo, zatankujemy samochody i udamy się na farmę, na której para miłośników gepardów przeznaczyła znaczną część swojej ziemi dla tych pięknych kotów, a znaczną część swojego życia na ich ratowanie. Dowiemy się jak i dlaczego postanowili pomóc tym przepięknym wielkim kotom, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy i samych kuracjuszy - gepardy, które z różnych względów nie przetrwałyby już na wolności i znalazły permanentne schronienie na farmie. Popołudniowy relaks w basenie na campingu i wieczór przy ognisku.
Poranek na farmie zawsze jest pełen ciekawych odgłosów perliczki, tukany to stali mieszkańcy tego miejsca. Pożegnamy ich i po śniadaniu udamy się do największego w Namibii parku ze zwierzętami. Park Narodowy Etosha zajmuje ponad 22 tys.m2, a w jego wnętrzu znajduje olbrzymia przestrzeń solniska, która po deszczu sprawia wrażenie olbrzymiego jeziora. Mieszka w nim ponad 140 gatunków ssaków i niewątpliwie robi na odwiedzających duże wrażenie. Nocleg na campingu.
Podczas kolejnych dni zwiedzania parku przydadzą się lornetki i sokoli wzrok. Safari będzie przeplatane pobytami w zamkniętych strefach wypoczynkowych dla ludzi. Wieczorem możemy podglądać zwierzęta przy oczku wodnym. Nocleg na campingu.
Opuszczając rejon Etoszy udamy się do jednego z najważniejszych historycznie miejsc dla Namibijczyków - Waterberg. Po drodze zjedziemy na farmę, gdzie znajduje się największy znany meteoryt w całości - meteoryt Hoba. Ten imponujący meteoryt żelazny szacuje się na masę ponad 60 ton!
Waterberg kojarzy się tutejszej ludności z buntem przeciw kolonizacji, heroiczną walką i niesamowitą odwagą. Tego dnia udamy się na spacer po płaskowyżu by podziwiać rozpościerające się z niego widoki, a przy kolacji poznamy historię tego miejsca.
Rano pakujemy się i jedziemy do stolicy, by po wspólnym obiedzie udać się na lotnisko i pożegnać z Namibią. Wylot.
Przylot do Polski. Pożegnanie z pilotem i z grupą na lotnisku w Warszawie. Zakończenie wyprawy.
Ubezpieczenie podróżne Signal Iduna Bezpieczne Podróże ŚWIAT Super:
1 000 PLN
Koszt ok. 50 EUR
Poszukiwanie pustynnej małej piątki, koszt ok. 60 EUR
Koszt ok. 15 EUR
Koszt ok. 25 EUR
Game drive w poszukiwaniu zwierząt, koszt ok. 25-50 EUR
Obywatele polscy udający się do Namibii muszą posiadać wizę pobytową.
Można się o nią ubiegać online - https://eservices.mhaiss.gov.na/holidayvisa-services
O wizę "on arrival" można także ubiegać się na lotniskach po przylocie do Namibii, na lotnisku w Windhoek lub Walvis Bay (wydawaną na lotnisku przylotu).
Koszt takiej wizy to ok. 90 USD (płatność dolarami namibijskimi lub randami RPA (można zakupić w polskim kantorze) lub kartą płatniczą - proszę wcześniej sprawdzić warunki płatności swoją kartą w Namibii w swoim banku).
Paszport musi być ważny min 6 miesięcy dłużej niż planowana data powrotu do kraju oraz posiadać minimum 3 puste strony. Przekraczając granicę w porcie lotniczym trzeba okazać bilet powrotny. Należy mieć ze sobą aktualne zdjęcie paszportowe.
Podróż z niepełnoletnim dzieckiem, wymagane dokumenty:
Wizę można uzyskać także w przedstawicielstwach Namibii (w Londynie, tel. 0044 2076366244; Moskwie, tel. 007 952300113; Berlinie, tel. 0049 302540950).
Koszt wizy jednokrotnej to 80 EUR
Koszt wizy multiple to 130 EUR
Planowane jest wprowadzenie wydawania wiz na lądowych przejściach granicznych.
W przypadku konieczności wyrobienia wizy za naszym pośrednictwem, opłata za pośrednictwo wynosi 400 PLN (przy wyjazdach grupowych min. 7 uczestników)
W przypadku wyjazdów indywidualnych (mniej niż 7 uczestników) koszt pośrednictwa wynosi 600 PLN/os.