Terminy i ceny
- termincena
- termin:08.07 - 22.07.2025cena:4 660 EUR + 1 000 PLNRezerwuję
- termin:15.10 - 29.10.2025cena:4 660 EUR + 1 000 PLNRezerwuję
Namibia - niezadeptana, różnorodna i do granic możliwości fotogeniczna. Od zachodu oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego, które niemal wdzierają się na piaski najstarszej pustyni świata. W sercu pustyni Namib znajduje się jedno z najsuchszych miejsc świata. Dead Vlei budzi jednocześnie lekki niepokój i fascynację przez charakterystyczny krajobraz wyrastających z białego podłoża kilkusetletnich wyschniętch drzew, otoczonych ogromnymi pomarańczowymi wydmami. Przy samej granicy z Angolą zachwycają wzburzone wodospady Epupa. Jednak na północy Namibia skrywa jeszcze jeden unikat - Park Narodowy Etosha z ogromnym solniskiem widzianym nawet z kosmosu. Zamieszkują go lwy, żyrafy, gepardy, antylopy i setki gatunków ptaków, które można obserwować zarówno w dzień, jak i w nocy. Całości dopełnia niezwykle barwna kultura ludów i plemion Himba, Herero i Damara żyjących zgodnie z tradycjami po dziś dzień.
Wylot z Polski i przylot na międzynarodowe lotnisko Hosea Kutako w Namibii kolejnego dnia. Przejazd z lotniska do centrum stolicy - Windhoek. Objazdowe zwiedzanie najważniejszych punktów miasta: stary dworzec, Christ Church, Parliament Garden.
Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!
Rano udamy się w rejon najpiękniejszej pustyni Afryki i najstarszej pustyni świata – Namib. Słynie ona z niezwykłego krajobrazu, wypełnionego zaskakującymi formami skalnymi, najwyższymi wydmami świata, a wszystko to w przeróżnych odcieniach czerwieni.
Po południu dojeżdżamy na nocleg na obrzeżach pustyni Namib. Przed zachodem słońca zwiedzimy kanion - Sesriem i udamy się na spacer do jego koryta.
Wczesna pobudka i wjazd do Parku Narodowego Namib-Naukluft. Bramy otwierane są jeszcze przed świtem, dlatego nie pośpimy za długo, ale poranną pobudkę wynagrodzi wyjątkowy wschód słońca w magicznej scenerii najstarszej pustyni świata.
Przespacerujemy się wśród najwyższych wydm pustyni, w tym słynnej Dune 45. Wspólne śniadanie przygotujemy w miejscu z przepięknymi widokami przy Dead Valley. Po południu przejazd w stronę wybrzeża do Swakopmund przez Kuiseb Pass z licznymi punktami widokowymi.
Dzień na odpoczynek, który każdy może wykorzystać w swój ulubiony sposób - wylegując się na plaży i mocząc stopy w zimnym oceanie lub korzystając z możliwości odwiedzenia muzeum kamieni szlachetnych, oceanarium czy parku węży.
OPCJA DLA CHĘTNYCH: rejs po oceanie (koszt ok. 40 EUR), wyprawa w poszukiwaniu pustynnej „małej piątki” (koszt ok. 40 EUR) lub dla zainteresowanych codziennym życiem miejscowych - kulturalna wycieczka po jednej z dzielnic Swakopmund.
Wieczorem odwiedzimy znaną na wybrzeżu restaurację, by spróbować tutejszych owoców morza.
Rano opuścimy miasto, by przejechać drogami solnymi w okolicę Zatoki Henties. Będziemy mogli podziwiać kojarzony z wybrzeżem szkieletów wrak statku, a w mieście - szubienice. Tego dnia zobaczymy również Cape Cross, który znany jest z kolonii uchatek oraz krzyży postawionych przez portugalskiego odkrywcę Diogo Cao. Pożegnamy ocean i szutrową drogą udamy się w stronę Spitzkoppe, gdzie w otoczeniu pięknych skał spędzimy popołudnie.
OPCJA DLA CHĘTNYCH: Korzystając z lokalnych przewodników (Buszmenów) będzie można wybrać się na krótki trekking po górach, by zobaczyć malowidła naskalne wykonane przez lud San (koszt ok. 10 EUR).
Ruszamy na północ, a w trakcie przejazdu zobaczymy pierwsze wioski ludu Herero. To dobra okazja do zakupu lokalnych wyrobów. Wieczór w Twylfontain.
Odwiedzając Twyfelfontein pójdziemy na wspólny spacer po górach do miejsca, które zasłynęło z rysunków naskalnych i zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Również tego dnia udamy się z wizytą do living museum ludu Damara. Młode pokolenie przybliży nam dawne tradycje, śpiewy i tańce. Będzie to świetna okazja do wspólnych tańców w afrykańskich rytmach.
Po południu udamy się do Palmwag, gdzie można spotkać słonie.
Ruszamy w drogę do największego miasta tego regionu - Opuwo. Zanim jednak tam dotrzemy, przejedziemy przez olbrzymi rezerwat dzikich zwierząt. Trasę będziemy pokonywać spokojnie - może się zdarzyć, że korzystające z przywileju pierwszeństwa zebry lub żyrafy wejdą nam na drogę. W zależności od chęci grupy, zrobimy postoje w lokalnych sklepikach.
Malowniczą górzystą trasą dotrzemy do Opuwo - miasta, w którym mieszają się różne kultury, a widok kobiety Himba spacerującej po ulicy z Herero jest codziennością.
W wiosce nieopodal wodospadów Epupa dwiedzimy plemię Himba . Będzie to okazja do zawarcia ciekawych znajomości i kupienia Himbowego rękodzieła. Popołudniu udamy się na spacer po Górach Zebrowych. Wieczorem zrelaksujemy się przy szumie wodospadów.
Wczesnym rankiem opuścimy nasze miejsce noclegowe w sąsiedztwie rzeki Kunene i wzgórz Angoli. Cofniemy się do Opuwo i udamy się na farmę, na której para miłośników gepardów przeznaczyła tym pięknym kotom znaczną część swojej ziemi, a znaczną część swojego życia - na ich ratowanie. Dowiemy się jak i dlaczego postanowili pomóc tym zwierzętom, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy i samych kuracjuszy - gepardy, które z różnych względów nie przetrwałyby już na wolności i znalazły stałe schronienie na farmie. Nocleg na trasie do Etoshy.
Rano udamy się do największego w Namibii parku ze zwierzętami. Park Narodowy Etosha zajmuje ponad 22 tys. m2, a w jego wnętrzu znajduje bezkresna przestrzeń solniska, które po deszczu sprawia wrażenie olbrzymiego jeziora. Mieszka w nim ponad 140 gatunków ssaków i niewątpliwie robi na odwiedzających duże wrażenie. Wieczorem możemy podglądać zwierzęta przy oczku wodnym. Nocleg w parku.
Podczas zwiedzania parku przydadzą się lornetki i sokoli wzrok. Safari będzie przeplatane pobytami w zamkniętych strefach wypoczynkowych dla ludzi. Nocleg w Parku Etosha.
Opuszczając rejon Etoszy udamy się do jednego z najważniejszych historycznie miejsc dla Namibijczyków - Waterberg. Po drodze zjedziemy na farmę, gdzie znajduje się największy znany meteoryt w całości - meteoryt Hoba. Ten imponujący żelazny okaz waży ponad 60 ton!
Waterberg kojarzy się tutejszej ludności z buntem przeciw kolonizacji, heroiczną walką i niesamowitą odwagą. Tego dnia udamy się na spacer po płaskowyżu, by podziwiać rozpościerające się z niego widoki. Przy kolacji poznamy historię tego miejsca.
Rano pakujemy się i jedziemy do stolicy, by po wspólnym obiedzie udać się na lotnisko i pożegnać z Namibią. Wylot z Namibii i powrót do Polski kolejnego dnia.
Ubezpieczenie podróżne Signal Iduna Bezpieczne Podróże ŚWIAT Super:
1 000 PLN
Koszt ok. 40 EUR
Koszt ok. 40 EUR
Koszt ok. 10 EUR
Obywatele polscy udający się do Namibii muszą posiadać wizę pobytową.
Można się o nią ubiegać online - https://eservices.mhaiss.gov.na/holidayvisa-services
O wizę "on arrival" można także ubiegać się na lotniskach po przylocie do Namibii, na lotnisku w Windhoek lub Walvis Bay (wydawaną na lotnisku przylotu).
Koszt takiej wizy to ok. 90 USD (płatność dolarami namibijskimi lub randami RPA (można zakupić w polskim kantorze) lub kartą płatniczą - proszę wcześniej sprawdzić warunki płatności swoją kartą w Namibii w swoim banku).
Paszport musi być ważny min 6 miesięcy dłużej niż planowana data powrotu do kraju oraz posiadać minimum 3 puste strony. Przekraczając granicę w porcie lotniczym trzeba okazać bilet powrotny. Należy mieć ze sobą aktualne zdjęcie paszportowe.
Podróż z niepełnoletnim dzieckiem, wymagane dokumenty:
Wizę można uzyskać także w przedstawicielstwach Namibii (w Londynie, tel. 0044 2076366244; Moskwie, tel. 007 952300113; Berlinie, tel. 0049 302540950).
Koszt wizy jednokrotnej to 80 EUR
Koszt wizy multiple to 130 EUR
Planowane jest wprowadzenie wydawania wiz na lądowych przejściach granicznych.
W przypadku konieczności wyrobienia wizy za naszym pośrednictwem, opłata za pośrednictwo wynosi 400 PLN (przy wyjazdach grupowych min. 7 uczestników)
W przypadku wyjazdów indywidualnych (mniej niż 7 uczestników) koszt pośrednictwa wynosi 600 PLN/os.