AustraliaPrzy wjeździe do Australii wymagane są wizy.
Obywatele Unii Europejskiej, Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii oraz Watykanu mogą aplikować online o bezpłatną wizę turystyczną eVisitor na pobyt trwający do 3 miesięcy. Wniosek wizowy online jest dostępny tylko w j. angielskim.
Składanie wniosku online: TUTAJ
Jeżeli wiza zostanie przyznana, należy spełniać następujące warunki:
- nie wolno podejmować nauki ani uczestniczyć w kursach lub szkoleniach trwających dłużej niż 3 miesiące;
- nie wolno chorować na gruźlicę podczas podrόży jak i wjazdu na teren Australii;
- nie wolno być karanym ani posiadać wyroku/όw na co najmniej 12 miesięcy (dotyczy to rόwnież wyrokόw w zawieszeniu) podczas podrόży jak i wjazdu na teren Australii;
- nie wolno podejmować żadnej pracy w Australii. Departament Imigracji i Ochrony Granic Australii może zezwolić na ograniczoną pracę jako wolontariusz. Wiza pozwala również na udział w spotkaniach biznesowych, konferencjach lub wizytach rozpoznawczych.
Podczas pobytu w Australii muszą Państwo spełnić wszystkie powyższe warunki przypisane do wizy eVisitor. Złamanie ich może przełożyć się na anulowanie Państwa wizy, jak i na przymusowe opuszczenie Australii.
Dzięki nowoczesnemu i w pełni elektronicznemu systemowi australijskich wiz, nie muszą Państwo posiadać żadnej wklejki wizowej w paszporcie w celu potwierdzenia przyznania wizy, jak i jej warunkόw. Podczas odprawy (check-in) przed odlotem pracownik linii lotniczej zeskanuje paszport i elektronicznie potwierdzi Państwa wizę przed wejściem na pokład samolotu.
Wiza turystyczna przeznaczona jest dla osób chcących podróżować i zwiedzać Australię, w ramach zorganizowanej wycieczki, na zaproszenie rodziny lub znajomych w Australii, bądź samodzielnie. Wiza ta nie zezwala na podjęcie pracy. Standardowo w celach turystycznych wydawana jest na okres 3 miesięcy. Wiza daje prawo wielokrotnego przekroczenia granicy (multiple entry), a termin jej ważności wynosi 1 rok.
Nowa ZelandiaObywatele RP przyjeżdżający na okres nie dłuższy niż 3 miesiące muszą zarejestrować się w NZeTA oraz spełnić określone warunki.
Dla podróżujących od października 2019 wymagana jest rejestracja w NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority) oraz uiszczenie opłaty IVL (International Visitor Conservation and Tourism Levy). Opłata IVL, uiszczana razem z NZeTA, to 35 NZD (ok. 23 USD). Więcej informacji i rejestracja na oficjalnej stronie www.immigration.govt.nz/nzeta >>
Warunki, których spełnienie uprawnia do przekroczenia granicy:
1) paszport, którego ważność jest przynajmniej o 3 miesiące dłuższa od daty planowanego opuszczenia Nowej Zelandii;
2) dobre zdrowie oraz nieposzlakowana opinia;
3) dokumenty potwierdzające deklarowany charakter pobytu i zamiar opuszczenia kraju w odpowiednim terminie (wystawiony poza Nową Zelandią potwierdzony otwarty bilet lotniczy do kraju, do którego posiada się prawo wjazdu, bądź pismo linii lotniczej lub biura podróży stwierdzające, że podróż została zarezerwowana i opłacona, albo pisemne zobowiązanie sponsora nowozelandzkiego, iż pokryje on koszt biletu powrotnego);
4) środki finansowe na zaplanowany okres pobytu, tj. 1000 NZD na osobę na każdy miesiąc. Do udokumentowania posiadanie środków finansowych służą: gotówka, czeki podróżne, czeki bankowe (bank drafts) lub karty kredytowe uznanych firm z kredytem na wymienione kwoty.
Fiji
- Obywateli polskich są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie w celach turystycznych do 4 miesięcy.
- Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży.
- Paszport przy wjeździe powinien być ważny minimum 6 miesiący od daty przewidywanego wyjazdu.