Australia – podstawowe informacje
Pełna nazwa położonego na południowej półkuli kraju to Związek Australijski. Jest to szóste pod względem powierzchni państwo świata i jedyne zajmujące cały kontynent. Dodatkowo należą do niego liczne wyspy, m.in. Tasmania. Będąc w tym rejonie świata warto odwiedzić także Fiji oraz Nową Zelandię. Można to zrobić np. podczas jednej z wypraw z Kiribati.
Australia należy do najbardziej płaskich kontynentów na Ziemi, jego średnia wysokość wynosi nieco ponad 300 m n.p.m. Nie znaczy to jednak, że kraj jest pozbawiony gór. W południowo-wschodniej części Australii leżą malownicze Alpy Australijskie, z najwyższym szczytem lądowej części kontynentu – Górą Kościuszki (2228 m n.p.m.). Dużą część powierzchni zajmują pustynie i półpustynie, rzek zaś jest niewiele. Pomimo tych umiarkowanie sprzyjających warunków geograficznych, Australia należy do krajów wysoko rozwiniętych. Wynika to w dużej mierze z bogactwa surowców mineralnych – Australia to światowa czołówka eksportu takich dóbr jak węgiel kamienny, aluminium, srebro oraz wełna.
Choć największym miastem jest Sydney, stolica Australii to Canberra. Inne ważne metropolie to Melbourne, Brisbane, Perth i Adelaide. Panuje tu ogromne zróżnicowanie ludności (pod względem narodowości, wyznania i kultury), co skutkuje dużą tolerancją i otwartością mieszkańców.
Fauna i flora Australii
Świat australijskich roślin i zwierząt różni się od przyrody innych rejonów świata,
Z uwagi na położenie i ukształtowanie terenu Australii wśród roślin dominują gatunki charakterystyczne dla klimatu suchego i gorącego. Niemniej wschodnie rejony kraju znajdujące się pod wpływem morskich mas powietrza zapewniają warunki odpowiednie dla wiecznie zielonych lasów. W Australii znajdziemy więc zarówno półpustynne krzewinki, odporne na suszę eukaliptusy i akacje, jak i tropikalne palmy i drzewa owocowe (np. mango, awokado, bananowce). Wiele spośród rosnących w Australii roślin to endemity – gatunki występujące wyłącznie na tym konkretnym obszarze. Wyjątkowo rozpowszechnionym chwastem jest tu opuncja figowa, znana z owoców równie pięknych, co zdrowych.
Wyjazd do Australii to również okazja do ujrzenia niespotykanych gdzie indziej przedstawicieli fauny (między 80 a 90% gatunków to endemity!). Warto od razu zaznaczyć, że wielu z nich lepiej jednak nie oglądać z bliska – kontynent słynie z zabójczych węży, meduz, pająków i skorpionów. Nie zalecamy również bliższych spotkań z kangurami, które – choć mogą wydawać się urocze – potrafią nieoczekiwanie wyskoczyć pod koła samochodu lub atakować (a łapy mają bardzo silne), gdy poczują się zagrożone. Wśród typowych dla Australii zwierząt możemy spotkać m.in.:
- wspomniane już kangury;
- dzikie psy dingo;
- diabły tasmańskie (wyłącznie na Tasmanii);
- krokodyle australijskie;
- olbrzymie ptaki – kazuary i emu;
- różne gatunki papug;
- delfiny i rekiny;
- meduzy (w tym bardzo jadowity gatunek – tzw. osy morskie);
- najniebezpieczniejsze pająki świata.
To tylko niektóre spośród ogromnej liczby gatunków zwierząt, często niewystępujących nigdzie indziej na świecie.
Klimat i pogoda, czyli kiedy jechać w podróż do Australii?
Planując wyjazd do Australii, trzeba mieć na uwadze fakt, że z powodu położenia geograficznego pory roku zamieniają się miejscami z tymi, które występują w Polsce. Kiedy u nas panuje zima, w Australii jest najgoręcej. Gdy z kolei w środkowej Europie panują lipcowe upały, w Sydney i Melbourne słupek rtęci oscyluje w okolicy kilkunastu stopni. Jeśli zatem myślimy o wyprawie do Australli krótko przed Bożym Narodzeniem, musimy liczyć się z tym, że życzenia będziemy składać sobie w szortach, siedząc pod owocującym bananowcem.
Klimat Australii jest zróżnicowany, warunki pogodowe zależą w dużym stopniu od rejonu, w który się udajemy. Ogólnie można przyjąć, że w przeważającej części kraju panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy, natomiast na wschodzie i północnym wschodzie – wilgotny. Tasmania to natomiast klimat podzwrotnikowy morski.
Niezależnie od stref klimatycznych, najcieplejszym miesiącem w roku jest najczęściej styczeń, kiedy to wewnątrz kontynentu i w jego zachodniej części temperatura przekracza 28–30°C. Najchłodniejszy z kolei jest lipiec, ze średnią temperaturą około 12–15°C w głębi lądu i 8–10°C na skrajnym południu i na Tasmanii. W tym okresie w Alpach Australijskich słupek rtęci często spada poniżej 0°C. Optymalnym czasem na podróż do Australii wydają się być wrzesień i październik oraz miesiące wiosenne: marzec i kwiecień. Nie ma wówczas męczących upałów, pogoda jest dobra zarówno na zwiedzanie, jak i wylegiwanie się na plaży. Dodatkowo to właśnie w marcu zwykle odnotowuje się najwyższą średnią temperaturę wody – nawet 24–25°C!
Australia – waluta, dokumenty, szczepienia
Jak przygotować się na wycieczkę do Australii? Czy trzeba się na coś zaszczepić? Jakie dokumenty spakować? Ile wziąć pieniędzy? Oto kilka praktycznych informacji.
- Ile trwa podróż do Australii? To ważne pytanie, do długiej drogi warto się starannie przygotować. Większość lotów z Polski do Australii odbywa się z przesiadką i trwa minimum 20 godzin (zwykle dwadzieścia kilka). Dobra książka i maska na oczy ułatwiająca zaśnięcie to obowiązkowe elementy bagażu. Z uwagi na mocno przesunięty względem europejskiego czas w Australii należy być przygotowanym na objawy jet-lagu po wylądowaniu. Pierwszy dzień na miejscu przeznaczamy zawsze na regenerację i aklimatyzację.
- By wjechać do Australii, obywatele Polski muszą mieć paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu oraz wizę (jej wyrobienie jest bezpłatne).
- Koszty leczenia w Australii są adekwatne do jakości usług medycznych – wysokie. Przed wyjazdem jest konieczne więc wykupienie ubezpieczenia podróżnego. Decydując się na wyjazd z Kiribati, ubezpieczenie otrzymujesz w cenie wyprawy – zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.
- Skoro o zdrowiu mowa – nie obowiązują żadne szczepienia, które trzeba wykonać przed podróżą. Dla bezpieczeństwa zalecane jest jednak przyjęcie szczepionek na żółtą febrę, WZW A i B, japońskie zapalenie mózgu, tężec i wściekliznę.
- Obowiązująca waluta w Australii to dolar australijski (AUD). Warto przygotować się na wydatki rzędu 25–30 dolarów dziennie na posiłki plus ok. 400 dolarów na dodatkowe atrakcje podczas całego wyjazdu. W budżecie dobrze też uwzględnić kilkadziesiąt dolarów na drobne pamiątki.
O Australii można by pisać całe książki, w artykule poruszyliśmy jedynie najważniejsze kwestie związane z wyjazdem. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu – z przyjemnością odpowiemy i pomożemy zaplanować wyprawę.