Wyspy Owcze
Poznaj Wyspy Owcze – krainę Wikingów i dachów porośniętych trawą
Wyspy Owcze, których oryginalna nazwa w obowiązującym tam języku farerskim to Føroyar, wciąż jeszcze stanowią mało popularny, lecz zdecydowanie wart uwagi kierunek podróży. Niesamowita przyroda i nadmorskie widoki przyciągają jak magnes, zaś umiarkowany wilgotny klimat sprawia, że jest to wymarzone miejsce na wakacje dla osób źle znoszących upały.
Nasze wycieczki na Wyspy Owcze to świetny sposób na niezapomniany rodzinny urlop, regeneracyjny wypad podczas przedłużonego weekendu czy firmowy wyjazd integracyjny.
Wyspy Owcze - wyprawy z pilotem
GORĄCA KRAINA LODU: ISLANDIA I WYSPY OWCZE
- 09.08.2025 - 23.08.2025
- 12.07.2025 - 26.07.2025
WYSPY OWCZE: NA STYKU MÓRZ
- 04.09.2025 - 08.09.2025
- 13.08.2025 - 17.08.2025
- 07.07.2025 - 11.07.2025
- 24.06.2025 - 28.06.2025
- 01.05.2025 - 05.05.2025
Wyspy Owcze – wycieczka dla zabieganych
Doskonale wiemy, jak trudno bywa wygospodarować czas na dłuższy wyjazd za granicę. Przeszkodą dla odbycia dwutygodniowej podróży bywają też koszty. Dla wszystkich, którzy nie mają możliwości spędzenia na malowniczym archipelagu długiego urlopu, przygotowaliśmy krótki, ograniczony do pięciu dni wyjazd na Wyspy Owcze.
Podczas tej kameralnej wyprawy odwiedzimy najdalej wysuniętą na zachód wyspę archipelagu – Mykines, będziemy też podziwiać wodospad Fossa i przespacerujemy się po miasteczku założonym przez Wikingów w X wieku.
- Mykines, czyli wyspa maskonurów – to określenie w żadnym wypadku nie jest przesadzone, bo miejsce jest domem dla znacznie większej liczby tych ciekawych ptaków niż ludzi. Miejscowość Mykines zamieszkuje obecnie zaledwie kilkanaście osób, sama wyspa jest natomiast chętnie odwiedzana zarówno przez turystów, jak i Farerczyków (czyli mieszkańców Wysp Owczych), szczególnie w okresie letnim.
- Wodospad Fossá – prawdopodobnie największy na archipelagu, mierzy około 140 metrów i malowniczo spada do morza. To jedna z najciekawszych atrakcji wyspy Streymoy.
- Tórshavn – niepozorne, założone około X wieku miasteczko jest w istocie największym miastem oraz stolicą Wysp Owczych. W starej części Tórshavn znajdziemy urokliwe kolorowe domki, zaskakująco spokojny port i luterańską katedrę Havnar Kirkja.
Nasza pięciodniowa wycieczka na Wyspy Owcze to przede wszystkim wytchnienie od wielkomiejskiego zgiełku, duża dawka zieleni i ciszy oraz łagodna, orzeźwiająca pogoda – nawet wówczas, gdy w Polsce panują największe upały. Warto przejrzeć terminarz Kiribati i dopasować datę wyprawy do własnych preferencji.
Nie tylko Wyspy Owcze – czeka na Ciebie również Islandia!
Nasza krótka wycieczka na Wyspy Owcze to idealny pomysł na szybki wypoczynek dla osób o ograniczonym budżecie lub mających zbyt mało wolnego czasu. Mamy jednak również propozycję dla tych, którzy podczas jednej podróży chcą zobaczyć nieco więcej. Dwutygodniowy roadtrip po Islandii połączony z wyjazdem na Wyspy Owcze to prawdziwa gratka dla miłośników dzikiej przyrody, wodospadów, gejzerów i wulkanicznych klifów.
W czasie wycieczki na Wyspy Owcze i Islandię, pierwszy odcinek podróży pokonamy prywatnym busem, by z Danii wyruszyć na archipelag promem przez Morze Północne. Po dotarciu na miejsce zwiedzimy takie miasteczka jak Tórshavn, Kirkjubøur, Vestmanna, Saksun oraz Gjógv. Będziemy spacerować pośród uroczych tradycyjnych zabudowań Wysp Owczych (dachy wielu domów porasta tu trawa!), obserwować charakterystyczne dla tych rejonów ptactwo oraz posłuchamy szumu fal, wędrując czarnymi plażami.
Wyspy Owcze prócz malowniczej przyrody i wszechobecnego spokoju oferują także ciekawą kuchnię, do której spróbowania zachęcamy. Podstawą kuchni farerskiej jest mięso owiec oraz ryby. Podczas wycieczki na Wyspy Owcze z pewnością warto spróbować tradycyjnej suszonej baraniny (skerpikjøt), potraw z łupacza czy halibuta oraz zapiekanych w śmietanie ziemniaków. Należy wiedzieć, że mieszkańcy Wysp Owczych często korzystają z procesu fermentacji przy wytwarzaniu typowych dla tego rejonu dań. Choć może to brzmieć mało zachęcająco, uzyskane w ten sposób wspomniane już skerpikjøt – fermentowana suszona baranina – jest ucztą dla podniebienia. Na deser Farerczycy zaproponują nam prawdopodobnie ciasto z rabarbarem. Wielu dorosłych uczestników wyprawy niewątpliwie ucieszy się z możliwości posmakowania piwa wytwarzanego w lokalnym, pochodzącym z XIX wieku browarze Föroya Bjór.
Kiedy opuścimy Wyspy Owcze, nasza przygoda wcale się nie skończy. Kolejne etapy podróży to rejs promem na Islandię i odwiedziny w takich miejscowościach jak Höfn, Vík í Mýrdal, Húsavík i oczywiście Reykjavík. Atrakcje zaplanowane przez nas podczas tej wyprawy to m.in.:
- trekking po lodowcu,
- obserwacja Geysir – największego gejzeru na Islandii,
- relaks w geotermalnym kąpielisku,
- rejs połączony z obserwacją wielorybów,
- wizyta w Parku Narodowym Jökulsárgljúfur,
- możliwość obejrzenia malowniczych wodospadów: Hengifoss, Svartifoss, Gullfoss, Goðafoss i Dettifoss.
Zachęcamy do kontaktu – rozwiejemy wszelkie wątpliwości, odpowiemy na pytania i podpowiemy, na co zwrócić uwagę, przygotowując się do podróży na Wyspy Owcze.
Sprawdź też inne kierunki na Twoją wymarzoną wyprawę: Ameryka Północna Ameryka Środkowa Ameryka Południowa Azja Afryka Australia i Oceania Antarktyda Arktyka Dookoła Świata